ყველაფერი ერთა ლიგის შესახებ: ჯგუფები, კალენდარი, რეგლამენტი…

64

ხუთშაბათს, 3 სექტემბერს, სტარტს აიღებს უეფას ერთა ლიგის მორიგი, რიგით მეორე გათამაშება. პირველი გათამაშების გამარჯვებული პორტუგალიის ნაკრები გახდა. მოსალოდნელია, რომ 2020/21 წლების ტურნირიც არანაკლებ საინტერესო იქნება. მასში რამდენიმე ცვლილებაა შესული. ერთა ლიგის ეს გათამაშება ყატარის მსოფლიოს ჩემპიონატის საგზურის მოპოვების საშუალებას იძლევა, რაც საქართველოს ნაკრებისთვის დამატებითი მოტივაცია უნდა გახდეს, ამ ტურნირზე წარამტების მიღწევისთვის.  

როდის იწყება ერთა ლიგა

როგორც უკვე აღვნიშნეთ, ერთა ლიგის ახალი გათამაშება 3 სექტემბერს იწყება. ტურნირის წილისყრა 3 მარტს, ამსტერდამში გაიმართა. ჯგუფურ ეტაპზე 6 ტური ჩატარდება, რომელიც 3 სექტემბერს იწყება და 18 ნოემბერს დასრულდება. შემდგე უკვე ფინალური ეტაპი და პლეი ოფის შეხვედრებია, რომელთა თარიღები მოგვიანებოთ დადგინდება.

როგორ განაწილდნენ გუნდები…

55 ქვეყნის ნაკრებები დაყოფილი არიან ლიგებად, ერთა ლიგის პირველი ტურნირის შემდეგ შედგენილი შესაბამისი რეიტინგის მიხედვით:

A ლიგა: რეიტინგით 1-16 ადგილოსანი ნაკრები

A1 ჯგუფი: ნიდერლანდები, იტალია, ბოსნია, პოლონეთი.

A2 ჯგუფი: ინგლისი, ბელგია, დანია, ისლანდია.

A3 ჯგუფი: პორტუგალია, საფრანგეთი, შვედეთი, ხორვატია.

A4 ჯგუფი: შვეიცარია, ესპანეთი, უკრაინა, გერმანია.


B ლიგა: რეიტინგით 17-32 ნაკრები

B1 ჯგუფი: ავსტრია, ნორვეგია, ჩრდ. ირლანდია, რუმინეთი

B2 ჯგუფი: ჩეხეთი, შოტლანდია, სლოვაკეთი, ისრაელი

B3 ჯგუფი: რუსეთი. სერბეთი, თურქეთი, უნგრეთი

B4 ჯგუფი: უელსი, ფინეთი, ირლანდია, ბულგარეთი


C ლიგა: რეიტინგით 33-48 ნაკრები

C1 ჯგუფი: მონტენეგრო კვიპროსი, ლუქსემბურგი, აზერბაიჯანი

C2 ჯგუფი: საქართველო, ჩრდ. მაკედონია, ესტონეთი, სომხეთი

C3 ჯგუფი: საბერძნეთი, კოსოვო, სლოვენია, მოლდოვა

C4 ჯგუფი: ალბანეთი, ბელარუსი, ლიეტუვა, ყაზახეთი


D ლიგა: რეიტინგით 49-55 ნაკრები

D1 ჯგუფი: ფარერები, ლატვია, ანდორა, მალტა

D2 ჯგუფი: გიბრალტარი, ლიხტენშტაინი სან მარინო


როგორია ერთა ლიგის ფორმატი

გუნდები ერთმანეთს ორჯერ ხვდებიან – შინ და სტუმრად. A ლიგის ჯგუფების გამარჯვებულები ერთა ლიგის ფინალურ ეტაპზე გადიან და თამაშობენ ნახევარფინალს, მატჩს მესამე ადგილსათვის და ფინალს. B, C და D ლიგების ჯგუფების გამარჯვებულები ერთი ლიგით დაწინაურდებიან, ხოლო A და B ლიგების ჯგუფების ბოლოადგილოსნები ერთი ლიგით დაქვეითდებიან.

ვინაიდან C ლიგაში 4 ჯგუფია, ხოლო D-ში ორი, C ლიგიდან ორი გუნდი ვარდება, რომლის ვინაობაც ორშეხვედრიანი (შინ და სტუმრად) პლეი ოფის შეხვედრების შედეგად გაირკვევა. თუ C ლიგის რომელიმე ჯგუფის ბოლოადგილოსანი ამავდროულად მსოფლიოს 2022 წლის ძირითადი შესარჩევის პლეი ოფში გავიდა, მაშინ C ლიგიდან ავტომატურად ერთა ლიგის რეიტინგით 47-ე და 48-ე გუნდები გავარდებიან

ერთა ლიგა და 2020 წლის მსოფლიოს ჩემპიონატი

მსოფლიოს ჩემპიონატის ძირითადი საკვალიფიკაციო ეტაპი ძველებურად გაიმართება. 10 ჯგუფის გამარჯვებული ავტომატურად მოხვდება2022 წელს ყატარის მსოფლიოს ჩემპიონატზე. კიდევ სამ ადგილს პლეი ოფის შეხვედრები გაარკვევს. მასში მონაწილეობას მიიღებენ შესარჩევი ეტაპის ყველა მეორეადგილოსანი და ერთა ლიგის ის ორი საუკეთესო ნაკრები (ტურნირის რეიტინგის მიხედვით), რომელიც მსოფლიოს ჩემპიონატზე შესარჩევიდან ვერ მოხვდა ან პლეი ოფშიც ვერ  გავიდა.

ერთა ლიგის კალენდარი

 
I ტური
3 სექტემბერი
 A ლიგა IV ჯგუფი გერმანია-ესპანეთი 22:45
 A ლიგა IV ჯგუფი უკრაინა-შვეიცარია  22:45
 B ლიგა III ჯგუფი რუსეთი-სერბეთი 22:45
 B ლიგა III ჯგუფი თურქეთი -უნგრეთი 22:45
 B ლიგა IV ჯგუფი ბულგარეთი-ირლანდია 22:45
 B ლიგა IV ჯგუფი ფინეთი-უელსი 22:45
 C ლიგა III ჯგუფი მოლდოვა-კოსოვო 22:45
 C ლიგა III ჯგუფი სლოვენია-საბერძნეთი 22:45
 D ლიგა I ჯგუფი ფარერები-მალტა 22:45
 D ლიგა I ჯგუფი ლატვია-ანდორა 22:45
4 სექტემბერი
 A ლიგა I ჯგუფი იტალია-ბოსნია 22:45
 A ლიგა I ჯგუფი ნიდერლანდები-პოლონეთი 22:45
 B ლიგა I ჯგუფი ნორვეგია-ავსტრია 22:45
 B ლიგა I ჯგუფი რუმინეთი-ჩრდ. ირლანდია 22:45
 B ლიგა II ჯგუფი შოტლანდია-ისრაელი 22:45
 B ლიგა II ჯგუფი სლოვაკეთი-ჩეხეთი 22:45
 C ლიგა IV ჯგუფი ბელარუსი-ალბანეთი 22:45
 C ლიგა IV ჯგუფი ლიტვა-ყაზახეთი 22:45
5 სექტემბერი
 C ლიგა II ჯგუფი ჩრდ. მაკედონია -სომხეთი 17:00
 D ლიგა II ჯგუფი გიბრალტარი-სან მარინო 17:00
 A ლიგა II ჯგუფი ისლანდია-ინგლისი 20:00
 C ლიგა I ჯგუფი აზერბაიჯანი-ლუქსემბურგი 20:00
 C ლიგა II ჯგუფი კვიპროსი-ჩერნოგორია 20:00
 C ლიგა II ჯგუფი ესტონეთი-საქართველო 20:00
 A ლიგა II ჯგუფი დანია-ბელგია 22:45
 A ლიგა III ჯგუფი პორტუგალია-ხორვატია 22:45
 A ლიგა III ჯგუფი შვედეთი-საფრანგეთი 22:45
II ტური
6 სექტემბერი
 B ლიგა IV ჯგუფი უელსი-ბულგარეთი 17:00
 D ლიგა I ჯგუფი ანდორა-ფარერები 17:00
 B ლიგა II ჯგუფი უნგრეთი -რუსეთი 20:00
  B ლიგა IV ჯგუფი ირლანდია-ფინეთი 20:00
 C ლიგა III ჯგუფი სლოვენია-მოლდოვა 20:00
 A ლიგა IV ჯგუფი ესპანეთი-უკრაინა 22:45
 A ლიგა IV ჯგუფი შვეიცარია-გერმანია 22:45
 B ლიგა III ჯგუფი სერბეთი -თურქეთი 22:45
 C ლიგა III ჯგუფი კოსოვო-საბერძნეთი 22:45
 D ლიგა I ჯგუფი მალტა-ლატვია 22:45
7 სექტემბერი
 C ლიგა IV ჯგუფი ყაზახეთი-ბელარუსი 18:00
 A ლიგა I ჯგუფი ბოსნია -პოლონეთი 22:45
 A ლიგა I ჯგუფი ნიდერლანდები-იტალია 22:45
 B ლიგა I ჯგუფი ავსტრია-რუმინეთი 22:45
 B ლიგა I ჯგუფი ჩრდ. ირლანდია-ნორვეგია 22:45
 B ლიგა II ჯგუფი ჩეხეთი-შოტლანდია 22:45
 B ლიგა II ჯგუფი ისრაელი-სლოვაკეთი 22:45
 C ლიგა IV ჯგუფი ალბანეთი-ლიტვა 22:45
8 სექტემბერი
 C ლიგა II  ჯგუფი სომხეთი-ესტონეთი 20:00
 C ლიგა II ჯგუფი საქართველო-ჩრდ. მაკედონია  20:00
 A ლიგა II ჯგუფი ბელგია-ისლანდია 22:45
 A ლიგა II ჯგუფი დანია-ინგლისი 22:45
 A ლიგა III ჯგუფი საფრანგეთი-ხორვატია 22:45
 A ლიგა III ჯგუფი შვედეთი-პორტუგალია 22:45
 C ლიგა I ჯგუფი კვიპროსი-აზერბაიჯანი 22:45
 C ლიგა I ჯგუფი ლუქსემბურგი-ჩერნოგორია 22:45
 D ლიგა II ჯგუფი სან მარინო-ლიხტენშტაინი 22:45
III ტური
10 ოქტომბერი
 C ლიგა I ჯგუფი ლუქსემბურგი-კვიპროსი 17:00
 C ლიგა I ჯგუფი ჩერნოგორია-აზერბაიჯანი 17:00
 D ლიგა I ჯგუფი ფარერები-ლატვია 20:00
 D ლიგა II ჯგუფი ლიხტენშტაინი-გიბრალტარი 20:00
 A ლიგა IV ჯგუფი ესპანეთი-შვეიცარია 22:45
 A ლიგა IV ჯგუფი უკრაინა-გერმანია 22:45
 D ლიგა I ჯგუფი ანდორა-მალტა 22:45
11ოქტომბერი
 B ლიგა IV ჯგუფი ირლანდია-უელსი 17:00
 C ლიგა IV ჯგუფი ყაზახეთი-ალბანეთი 17:00
 A ლიგა I ჯგუფი ბოსნია -ნიდერლანდები 20:00
 A ლიგა II ჯგუფი ინგლისი-ბელგია 20:00
 A ლიგა III ჯგუფი ხორვატია-შვედეთი 20:00
 B ლიგა I ჯგუფი ნორვეგია-რუმინეთი 20:00
 B ლიგა IV ჯგუფი ფინეთი-ბულგარეთი 20:00
 C ლიგა II ჯგუფი სომხეთი-საქართველო 20:00
 C ლიგა II ჯგუფი ესტონეთი-ჩრდ. მაკედონია  20:00
 C ლიგა IV ჯგუფი ლიტვა-ბელარუსი 20:00
 A ლიგა I ჯგუფი პოლონეთი-იტალია 22:45
 A ლიგა II ჯგუფი ისლანდია-დანია 22:45
 A ლიგა III ჯგუფი საფრანგეთი-პორტუგალია 22:45
 B ლიგა I ჯგუფი ჩრდ. ირლანდია-ავსტრია 22:45
 B ლიგა II ჯგუფი ისრაელი-ჩეხეთი 22:45
 B ლიგა II ჯგუფი შოტლანდია-სლოვაკეთი 22:45
 B ლიგა III ჯგუფი რუსეთი-თურქეთი 22:45
 B ლიგა III ჯგუფი სერბეთი -უნგრეთი 22:45
 C ლიგა III ჯგუფი საბერძნეთი-მოლდოვა 22:45
 C ლიგა III ჯგუფი კოსოვო-სლოვენია 22:45
IV ტური
13 ოქტომბერი
 C ლიგა I ჯგუფი აზერბაიჯანი-კვიპროსი 20:00
 A ლიგა IV ჯგუფი გერმანია-შვეიცარია 22:45
 A ლიგა IV ჯგუფი უკრაინა-ესპანეთი 22:45
 C ლიგა I ჯგუფი ჩერნოგორია-ლუქსემბურგი 22:45
 D ლიგა I ჯგუფი ფარერები-ანდორა 22:45
 D ლიგა I ჯგუფი ლატვია-მალტა 22:45
 D ლიგა II ჯგუფი ლიხტენშტაინი-სან მარინო 22:45
14 ოქტომბერი
 B ლიგა IV ჯგუფი ფინეთი-ირლანდია 20:00
 A ლიგა I ჯგუფი იტალია-ნიდერლანდები 22:45
 A ლიგა I ჯგუფი პოლონეთი-ბოსნია 22:45
 A ლიგა II ჯგუფი ინგლისი-დანია 22:45
 A ლიგა II ჯგუფი ისლანდია-ბელგია 22:45
 A ლიგა III ჯგუფი ხორვატია-საფრანგეთი 22:45
 A ლიგა III ჯგუფი პორტუგალია-შვედეთი 22:45
 B ლიგა I ჯგუფი ნორვეგია-ჩრდ. ირლანდია 22:45
 B ლიგა I ჯგუფი რუმინეთი-ავსტრია 22:45
 B ლიგა I ჯგუფი შოტლანდია-ჩეხეთი 17:00
 B ლიგა II ჯგუფი სლოვაკეთი-ისრაელი 22:45
 B ლიგა III ჯგუფი რუსეთი-უნგრეთი 22:45
 B ლიგა III ჯგუფი თურქეთი -სერბეთი 22:45
 B ლიგა IV ჯგუფი ბულგარეთი-უელსი 22:45
 C ლიგა II ჯგუფი ესტონეთი -სომხეთი 22:45
 C ლიგა II ჯგუფი ჩრდ. მაკედონია -საქართველო 22:45
 C ლიგა III ჯგუფი საბერძნეთი -კოსოვო 22:45
 C ლიგა III ჯგუფი მოლდოვა -სლოვენია 22:45
 C ლიგა IV ჯგუფი ბელარუსი -ყაზახეთი 22:45
 C ლიგა IV ჯგუფი ლიტვა-ალბანეთი 22:45
V ტური
14 ნოემბერი
 D ლიგა I ჯგუფი მალტა-ანდორა 17:00
 D ლიგა II ჯგუფი სან მარინო-გიბრალტარი 17:00
 C ლიგა I ჯგუფი აზერბაიჯანი-ჩერნოგორია 20:00
 C ლიგა I ჯგუფი კვიპროსი-ლუქსემბურგი 20:00
 D ლიგა I ჯგუფი ლატვია-ფარერები 20:00
 A ლიგა III ჯგუფი პორტუგალია-საფრანგეთი 22:45
 A ლიგა III ჯგუფი შვედეთი-ხორვატია 22:45
 A ლიგა IV ჯგუფი გერმანია-უკრაინა 22:45
 A ლიგა IV ჯგუფი შვეიცარია-ესპანეთი 22:45
15 ნოემბერი
 B ლიგა II ჯგუფი სლოვაკეთი-შოტლანდია 17:00
 C ლიგა II ჯგუფი ჩრდ. მაკედონია -ესტონეთი 17:00
 A ლიგა I ჯგუფი ნიდერლანდები-ბოსნია  20:00
 B ლიგა III ჯგუფი თურქეთი -რუსეთი 20:00
 B ლიგა IV ჯგუფი ბულგარეთი-ფინეთი 20:00
 B ლიგა IV ჯგუფი უელსიV ჯგუფი ირლანდია 20:00
 C ლიგა IV ჯგუფი საქართველო-სომხეთი 20:00
 C ლიგა IV ჯგუფი ალბანეთი-ყაზახეთი 20:00
 C ლიგა IV ჯგუფი ბელარუსი-ლიტვა 20:00
 A ლიგა I ჯგუფი იტალია-პოლონეთი 22:45
 A ლიგა II ჯგუფი ბელგია-ინგლისი 22:45
 A ლიგა II ჯგუფი დანია-ისლანდია 22:45
 B ლიგა I ჯგუფი ავსტრია-ჩრდ. ირლანდია 22:45
 B ლიგა I ჯგუფი რუმინეთი-ნორვეგია 22:45
 B ლიგა II ჯგუფი ჩეხეთი-ისრაელი 22:45
 B ლიგა III ჯგუფი უნგრეთი -სერბეთი 22:45
 C ლიგა III ჯგუფი მოლდოვა-საბერძნეთი 22:45
 C ლიგა III ჯგუფი სლოვენია-კოსოვო 22:45
VI ტური
17 ნოემბერი
 A ლიგა III ჯგუფი ხორვატია-პორტუგალია 22:45
 A ლიგა III ჯგუფი საფრანგეთი-შვედეთი 22:45
 A ლიგა IV ჯგუფი ესპანეთი-გერმანია 22:45
 A ლიგა IV ჯგუფი შვეიცარია-უკრაინა 22:45
 C ლიგა I ჯგუფი ლუქსემბურგი-აზერბაიჯანი 22:45
 C ლიგა I ჯგუფი ჩერნოგორია-კვიპროსი 22:45
 D ლიგა I ჯგუფი ანდორა-ლატვია 22:45
 D ლიგა I ჯგუფი მალტა-ფარერები 22:45
 D ლიგა II ჯგუფი გიბრალტარი-ლიხტენშტაინი 22:45
18 ნოემბერი
 C ლიგა IV ჯგუფი ალბანეთი-ბელარუსი 18:00
 C ლიგა IV ჯგუფი ყაზახეთი-ლიტვა 18:00
 C ლიგა II ჯგუფი სომხეთი-ჩრდ. მაკედონია  20:00
 C ლიგა II ჯგუფი საქართველო-ესტონეთი 20:00
 A ლიგა I ჯგუფი ბოსნია -იტალია 22:45
 A ლიგა I ჯგუფი პოლონეთი-ნიდერლანდები 22:45
 A ლიგა II ჯგუფი ბელგია-დანია 22:45
 A ლიგა II ჯგუფი ინგლისი-ისლანდია 22:45
 B ლიგა I ჯგუფი ავსტრია-ნორვეგია 22:45
 B ლიგა I ჯგუფი ჩრდ. ირლანდია-რუმინეთი 22:45
 B ლიგა II ჯგუფი ჩეხეთი-სლოვაკეთი 22:45
 B ლიგა II ჯგუფი ისრაელი-შოტლანდია 22:45
 B ლიგა III ჯგუფი უნგრეთი -თურქეთი 22:45
 B ლიგა III ჯგუფი სერბეთი -რუსეთი 22:45
 B ლიგა IV ჯგუფი ირლანდია-ბულგარეთი 22:45
 B ლიგა IV ჯგუფი უელსი-ფინეთი 22:45
 C ლიგა III ჯგუფი საბერძნეთი-სლოვენია 22:45
 C ლიგა IIIჯგუფი კოსოვო-მოლდოვა 22:45

წყარო: lelo.ge

SHARE